Translate

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Steki

                               Nadszedł czas na coś co lubię najbardziej, a mianowicie steki. Najlepsze steki wychodzą z polędwicy wołowej. Na szkoleniu jakie zorganizowała mi restauracja w której pracowałem poznałem dokładnie tajniki przyrządzania steków. Po pierwsze 6 sposobów podania czyli:
surowy,krwisty, średnio wysmażony krwisty,średnio wysmażony, dobrze średnio wysmażony oraz dobrze wysmażony. Osobiście tylko kilka razy podawałem stek tzw. surowy, najbardziej w moim guście średnio wysmażony lub średnio wysmażony krwisty. Wiem ktoś może mi powiedzieć jak można jeść surowe mięso, ale kto nie jadł tatara? Na szkoleniu w Hotelu Savoy w Londynie również doskonale wytłumaczono nam jak przygotować mięso przed grillowaniem tzn. smażeniem, zdradzę Wam kilka sekretów :). Na początek płuczemy nasze mięso pod zimną wodą, trybujemy dokładnie naszą polędwice i kroimy na kawałki o grubości mniej więcej 3 do 3,5 cm. Delikatnie piąstkami rozbijamy po czym wkładamy do naczynia dodajemy troszkę oleju, soli i pieprzu, zostawiamy na minimum 1 godzinę lecz nie więcej niż 6. Chwilę przed smażeniem ponownie delikatnie rozbijamy piąstkami. Smażymy na mocno rozgrzanej patelni grillowej, grillu. Ciężko opisać jak długo smażymy steka do określonego stopnia wysmażenia. Wszystko zależy od naszej patelni i palników a mianowicie stałej temperatury jaką możemy uzyskać na naszej patelni. 


Najlepszy do steków jest sos pieprzowy, sposób przygotowania odnajdziecie tu : http://lachefnatalerzu.blogspot.com/2013/02/skadniki-dla-4-os.html

Jako dodatek pomidor z rozmarynem. Sposób przygotowania nacinamy pomidory od góry w gwiazdkę dodajemy trochę masła na wierzch, solimy i pieprzymy i dodajemy gałązkę świeżego rozmarynu. Zapiekamy w piekarniku w temperaturze 180stopni przez ok 5-6 minut. Oraz cebulowe krążki: obieramy naszą cebulę i kroimy ją w poprzek warstw tak aby powstały krążki. Ciasto w którym obtaczamy cebulowe krążki przygotowujemy następująco: roztapiamy ok 80-100g masła dodajemy ok 150-200g mąki pszennej, wlewamy ok 250-300ml piwa ( najlepiej jasnego "pilsner") solimy i pieprzymy, dokładnie mieszamy. Cebulę możemy obtoczyć najpierw w mące ale nie koniecznie. Wkładamy nasze krążki w ciasto po czym smażymy na głębokim oleju aż uzyskają złocisty kolor. 
Dobrym dodatkiem są również podsmażane pieczarki, możemy to zrobić na patelni ale również w piekarniku podczas gdy robimy nasze pomidorki.SMACZNEGO!!!!!!!!!!!  Oczywiście do tego dobre czerwone wytrawne wino :) 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza